Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN przed przekształceniem ich w miejskie targowisko, czyli w „Bazarek na Dołku”

wtorek, 14 października 2014

Stanowisko Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy z dnia 14 października 2014 r. w sprawie przyszłości „Bazarku na Dołku”

Stanowisko
Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
z dnia 14 października 2014 r.

w sprawie przyszłości „Bazarku na Dołku”

Na podstawie § 13 ust. 1 pkt. 8 Statutu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy stanowiącego załącznik nr 12 do uchwały Nr LXX/2182/2010 Rady m.st. Warszawy z dnia 14 stycznia 2010 r.  w sprawie nadania statutów dzielnicom miasta stołecznego Warszawy ( Dz. Urz. Woj. Maz. z 2010 r. Nr 32, poz. 453 i 454), Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zajmuje następujące stanowisko:

§ 1. W związku z koniecznością zmiany lokalizacji „Bazarku na Dołku” na czas budowy drogi ekspresowej S2 przez Ursynów w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy Rada Dzielnicy Ursynów popiera działania mające na celu znalezienie tymczasowej nie budzącej kontrowersji wśród mieszkańców lokalizacji dla „Bazarku na Dołku”. Jednocześnie Rada Dzielnicy sprzeciwia się tymczasowemu przeniesieniu targowiska w obszar zlokalizowany pomiędzy
Al. KEN a ul. Polaka. Nowa lokalizacja winna być skonsultowana z przedstawicielami mieszkańców oraz władz dzielnicy.

§ 2. Rada Dzielnicy Ursynów wnioskuje o zachowanie dotychczasowej lokalizacji (tj. u zbiegu ul. Płaskowickiej i Al. KEN) „Bazarku na Dołku” już po zakończeniu realizacji inwestycji dot. budowy drogi ekspresowej S2 przez Ursynów.

§ 3. Stanowisko podlega przekazaniu do Prezydenta m.st. Warszawy, Rady m.st. Warszawy.

§ 4. Wykonanie stanowiska powierza się Przewodniczącemu Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

§ 5. Stanowisko wchodzi w życie z dniem podjęcia.                      


                                                              Wiceprzewodniczący
                                                           Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

                                                             Daniel Głowacz
                                                            


          Rady Dzielnicy

Uzasadnienie do stanowiska
 Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
z dnia 14 października 2014 r.

w sprawie przyszłości „Bazarku na Dołku”

W związku z budową drogi ekspresowej S2 przez Ursynów w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy, z uwagi na fakt realizacji inwestycji metodą odkrywkową,  koniecznym staje się  przeniesienie „Bazarku na Dołku”, który od lat funkcjonuje u zbiegu ul. Płaskowickiej i Al. KEN, w inną, tymczasową lokalizację. Proponowana przez kupców nowa lokalizacja, znajdująca się pomiędzy Al. KEN i ul. Polaka, budzi liczne kontrowersje i zdecydowany sprzeciw okolicznych mieszkańców.

Przeniesienie targowiska w ww. lokalizację  spowoduje liczne i znaczące problemy, jak choćby m.in. pogorszenie jakości życia i bezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców; degradację środowiska przyrodniczego; pogorszenie estetyki okolicy, a w szczególności otoczenia Al. KEN (która jest przecież najbardziej reprezentacyjną arterią Ursynowa); paraliż komunikacyjny oraz parkingowy - nie jest bowiem możliwe zaprojektowanie odpowiednich wjazdów i wyjazdów do potencjalnego bazarku, a klienci będą zmuszeni korzystać z okolicznych miejsc parkingowych, których w tym obszarze i tak już brakuje; zmniejszenie wartości mieszkań; zwiększenie emisji hałasu.

W związku z powyższym zwracamy się do Prezydenta m.st. Warszawy z wnioskiem  o wycofanie  się z działań, których skutkiem byłoby przeniesienie „Bazarku na Dołku” do wyżej wskazanego miejsca. Apelujemy o podjęcie działań i konsultacji, których efektem będzie znalezienie innej i nie budzącej tylu kontrowersji oraz negatywnych emocji lokalizacji dla bazarku, np. w sąsiedztwie jednostki ratowniczo-gaśniczej na Ursynowie. Wszelki decyzje dotyczące przeniesienia targowiska w inne niż obecne miejsce powinny być podejmowane we współpracy z władzami dzielnicy.

Należy zdecydowanie podkreślić fakt, iż mieszkańcy tej okolicy będą ponosić największe niedogodności związane z budową drogi ekspresowej S2, gdyż będzie ona budowana w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Przeniesienie bazarku w rejon bloków przy ul. Polaka dodatkowo spotęguje te uciążliwości i przyczyni się do pogorszenia jakości funkcjonowania wszystkich tam mieszkających.

Jednocześnie, zgodnie ze stanowiskiem Rady Dzielnicy Ursynów z dnia 11 czerwca 2013 r. w sprawie uwzględnienia wniosków Rady Dzielnicy Ursynów w Koncepcji Programowej  dla drogi ekspresowej S2 - Południowej Obwodnicy Warszawy oraz przy jej realizacji, zwracamy się z prośbą o przywrócenie targowiska w dotychczasową lokalizację już  po zakończeniu budowy drogi S2, z uwagi na fakt, iż „Bazarek na Dołku” od lat funkcjonuje  u zbiegu Al. KEN i ul. Płaskowickiej i odgrywa znaczącą rolę w życiu lokalnej społeczności oraz jest niezwykle popularnym miejscem na mapie Ursynowa. To tu wielu mieszkańców kupuje świeże produkty bezpośrednio od dostawców. Tego typu targowiska, wspierające drobny handel, powinny istnieć w naszej przestrzeni, zwłaszcza w obliczu zalewu wszelkiej maści centrów handlowych i hipermarketów.

Likwidacja obecnej lokalizacji „Bazarku na Dołku” byłaby ogromnym błędem, a ponadto nie bez znaczenia jest fakt, iż zaplanowana inwestycja będzie przebiegać przez Ursynów  w tunelu, co powoduje, że nie powinno być żadnych merytorycznych i racjonalnych przesłanek, dla których nie byłoby możliwe przywrócenie dotychczasowego umiejscowienia bazarku.

Jako Rada Dzielnicy Ursynów uważamy, iż uliczne targowiska są ważnym elementem wpływającym na rozwój miast (handel, funkcja społeczna, integracyjna). Do niedawna wydawało się, że są one niczym więcej, jak reliktem dawnego ustroju, ale dziś stanowią element kultury, lokalnej tożsamości. Co więcej, funkcjonują także w innych państwach UE
i nie ma zamiaru ich likwidacji  – wspiera się ich istnienie i rozwój. Dlatego też „Bazarek na Dołku”, w ulepszonej i unowocześnionej formule, spełniającej współczesne wymogi i standardy, powinien dalej funkcjonować w dotychczasowym miejscu po zakończeniu realizacji inwestycji budowy drogi S2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Wiceprzewodniczący
                                                           Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

                                                             Daniel Głowacz
                                                            


Źródło: