Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN przed przekształceniem ich w miejskie targowisko, czyli w „Bazarek na Dołku”

wtorek, 31 października 2017

Skarga do sądu na warunki zabudowy dla bazarku przy ul. Polaka

Informujemy, iż 25 października 2017 r. została wniesiona skarga na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 14.09.2017 r. znak KOC/1220/Ar/17 utrzymującą w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy Ursynów Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17.01.2017 r. nr 2/2017 znak UD-XII-WAB-U.6730.176.2016.KBI w przedmiocie ustalenia warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie tymczasowego pasażu handlowego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na częściach działek nr ew. 2/1, 8/1, 7/5, 7/6 z obrębu 1-10-27 przy A. KEN i ul. Płaskowickiej na terenie Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

środa, 11 października 2017

Mediacje w sprawie bazarku - tak, ale pod pewnymi warunkami

Warszawa, dn. 11 października 2017 r.


Stowarzyszenie „Obywatelski Komitet                                         
Obrony Terenów Zielonych
pomiędzy ul. B. Polaka a al. KEN”

Pan Robert Kempa
Burmistrz Dzielnicy Ursynów

Szanowny Panie Burmistrzu,

dziękujemy za informację nt. „zorganizowania mediacji w sprawie przeniesienia «Bazarku na Dołku»”, zawartą w Pana piśmie z dnia 2 października br. Cieszy nas ta inicjatywa i chętnie weźmiemy w niej udział, jednakże pod określonymi niżej warunkami. Jesteśmy przekonani, że pozwolą one każdej ze stron biorących udział w mediacji na rzetelne przedstawienie i uzasadnienie własnego stanowiska oraz dialog, który ostatecznie doprowadzi do zakończenia konfliktu. Poniższe warunki nakazuje nam przedstawić dotychczasowe doświadczenie, jakie wynieśliśmy z dwóch spotkań z udziałem Pana i przedstawicieli stowarzyszenia kupców. Ponieważ za każdym razem spotykaliśmy się z Pańskiej strony z brakiem bezstronności i brakiem dobrej woli w rzeczywistym rozwiązaniu tego społecznego konfliktu, jaki wygenerował radny P. Karczewski swoim bezprecedensowym uporem w sprawie lokalizacji prywatnego bazaru przy ul. B. Polaka, nasze warunki sine qua non są następujące:

Po pierwsze: przedmiotem mediacji i jakichkolwiek naszych rozmów w tym temacie z przedstawicielami Urzędu Dzielnicy i Stowarzyszenia Kupców i Inwestorów „Giełda na Dołku” będzie tylko i wyłącznie inna lokalizacja „Bazarku na Dołku” niż na terenie pętli autobusowej wzdłuż ul. F. Płaskowickiej i przy ul. B. Polaka wzdłuż Al. KEN, forsowana do tej pory przez radnego P. Karczewskiego. Rozumiemy to tak, że Urząd Dzielnicy przygotuje i przedstawi zainteresowanym stronom taką propozycję.
Po drugie: ponieważ lokalizacja „Bazarku na Dołku” przy ul. B. Polaka i na pętli autobusowej, którą z tego powodu trzeba zlikwidować, od trzech lat generuje narastający konflikt pomiędzy lokalną społecznością, kupcami i Burmistrzem Ursynowa, wyraźnie popierającym prywatny biznes P. Karczewskiego (radnego PO i zarazem prezesa stowarzyszenia kupców), o czym świadczy m.in. pismo Pana Burmistrza z czerwca 2017 r. do Wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, uważamy, że w charakterze mediatora i zarazem obserwatora należy zaprosić kompetentnego przedstawiciela Urzędu Miasta, który będzie mógł wypowiedzieć się nt. możliwości innej lokalizacji „Bazarku na Dołku” na Ursynowie, a także na temat zasadności i prawomocności dotychczasowych poczynań Urzędu Dzielnicy, Zarządu Transportu Miejskiego oraz Zarządu Dróg Miejskich w sprawie zlokalizowania „Bazarku na Dołku” na pętli autobusowej  wzdłuż ul. F. Płaskowickiej i przy ul. B. Polaka wzdłuż Al. KEN.
Po trzecie: ponieważ w spór w sprawę lokalizacji  „Bazarku na Dołku” na pętli autobusowej i przy ul. B. Polaka jest zaangażowanych wiele lokalnych stowarzyszeń wspierających mieszkańców, uważamy, że – o ile zechcą odpowiedzieć na zaproszenie -  również one powinny mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska w tej sprawie.
Po czwarte: uważamy też, że mediacje powinny być całkowicie jawne, bowiem zarówno mieszkańcy ulicy B. Polaka, jak i kupcy powinni być na bieżąco informowani w sprawach bezpośrednio ich dotyczących. Dlatego naszym ostatnim warunkiem jest obecność lokalnych mediów i ich obiektywna informacja nt. stanowisk stron i postępu mediacji.

z poważaniem

Iwonna Wesołowska, Danuta Turkiewicz

Stowarzyszenie „Obywatelski Komitet

Obrony Terenów Zielonych” 

wtorek, 10 października 2017

Błędy w procedurze dzierżawy pętli dla Pana Karczewskiego!


Otrzymaliśmy pismo, z którego wynika, że Zarząd Transportu Miejskiego popełnił błąd w procedurze dzierżawy pętli autobusowej. Błędy zapewne popełniono, bo tej sprawie towarzyszy pośpiech, a radny Karczewski wykorzystuje swoje polityczne wpływy. 

poniedziałek, 2 października 2017

Pismo Otwartego Ursynowa do Wiceprezydent Kaznowskiej

Stowarzyszenie Otwarty Ursynów wspierające mieszkańców ul. Polaka i ul. Kulczyńskiego w działaniach, aby bazarek został przeniesiony do innej lokalizacji, niż ta przy ul. Płaskowickiej i al. KEN  napisało list do Pani Renaty Kaznowskiej Wiceprezydenta Warszawy. Otwarty Ursynów zaapelował o wycofanie się z likwidacji pętli Natolin PŁN i o przeniesienie bazarku np. w okolice Areny Ursynów. 



Treść listu:

Warszawa, dn. 28 września 2017 r.
Pani
Renata Kaznowska
Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
Szanowna Pani Prezydent,
w nawiązaniu do spotkania, które odbyło się na początku sierpnia br. w siedzibie Ratusza z udziałem Pani Prezydent oraz m.in. Dyrektora ZTM oraz naszego Stowarzyszenia, ponownie dziękując za to spotkanie pozwalamy sobie jeszcze raz zwrócić się do Pani z gorącą prośbą o odstąpienie od planu likwidacji pętli autobusowej NATOLIN PŁN na cele przeniesienia w to miejsce targowiska „Bazarek na Dołku” oraz o podjęcie pilnych działań, aby przenieść „Bazarek na Dołku” w inne kompromisowe miejsce.
Sprawa ta coraz bardziej bulwersuje opinię publiczną mieszkańców Ursynowa z uwagi na konflikt interesów ursynowskiego radnego Piotra Karczewskiego z klubu radnych Platformy Obywatelskiej, który jest jednocześnie prezesem stowarzyszenia zarządzającego „Bazarkiem na Dołku” i aktywnie działa na rzecz przeniesienia tego bazarku w miejsce obecnej pętli autobusowej NATOLIN PŁN oraz terenu zielonego wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej (róg al. KEN i ul. Płaskowickiej).
Konflikt interesów tego radnego (ten bazarek jest prywatnym przedsięwzięciem gospodarczym, a nie targowiskiem miejskim, zaś pętla autobusowa to teren użyteczności publicznej – własność m.st. Warszawy w trwałym zarządzie Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) przeznaczonym na cele komunikacyjne, a nie na cele handlu) i powiązania polityczne prezesa stowarzyszenia kupców mogą budzić wątpliwości, czy decyzje urzędników m.st. Warszawy podejmowane są w tej sprawie przy zachowaniu bezstronności. Uważamy, iż gdyby nie te powiązania, do likwidacji pętli by nie doszło, gdyż jest ona potrzebna z punktu widzenia obsługi transportowej mieszkańców, bo zasadność jej dalszego istnienia w tym miejscu potwierdziła wielokrotnie również dyrekcja ZTM.
Lokalizacja bazarku przy ul. Polaka od samego początku powodowała liczne kontrowersje. W naszej opinii nie powinno lokować się w centrum dzielnicy „tymczasowych” obiektów, które mogą zaburzać ład przestrzenny w centrum Ursynowa i nie korespondują one z reprezentacyjnym charakterem al. KEN i ul. Płaskowickiej. Przeniesienie bazarku w te okolice wiązać się będzie z degradacją terenu zielonego wzdłuż al. KEN, bo zamiast niego mają tam powstać miejsca parkingowe dla klientów bazarku i plac targowiskowy do handlu w weekendy, co wiąże się również z pogorszeniem i tak już trudnej sytuacji parkingowej dla okolicznych mieszkańców, z utrudnieniami drogowymi (likwidacja chodnika, utrudniony dojazd do budynków przy ul. Polaka), problemem odpadów z bazaru, hałasem i smrodem. Warto dodać, że w październiku 2014 r. radni dzielnicy Ursynów niemal jednogłośnie sprzeciwili się tej lokalizacji, przyjmując w tej sprawie stanowisko i wyrażając w ten sposób swoją wolę, aby bazarek mógł istnieć w innym miejscu w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) i po jej zakończeniu.
Oprócz powyższego zwracamy uwagę, aby rozważyła Pani poniższe argumenty:
  • Po pierwsze próba likwidacji pętli nie jest spowodowana i w żaden sposób, ani nie wiąże się z budową tunelu POW. Pętla jak i sąsiadująca z nią ul. Płaskowickiej znajdują się poza terenem budowy POW i nigdy nie były (z wyjątkiem łączników ulic i skrzyżowań z ulicami od południowej części dzielnicy) przedmiotem planów budowy. Co więcej, w sytuacji komplikacji transportowych na Ursynowie związanych z budową POW pętla ta ma ogromne znaczenie dla utrzymania ciągłości i płynności komunikacji miejskiej na Ursynowie ze względu na ryzyko związane z budową POW, np. gdy czasowo dojdzie do wstrzymania przejazdów pociągów metra nad budowanym tunelem (nie można tego wykluczyć). Dodatkowo likwidacja pętli pogorszy obsługę transportową mieszkańców, bo będą musieli pokonywać większe odległości do przystanków autobusowych.
  • Po drugie istnieją inne lokalizacje, w które prywatny podmiot zarządzający „Bazarkiem na Dołku” mógłby przenieść swoją działalność gospodarczą. Miejsca te wielokrotnie były przez nasze Stowarzyszenie wskazywane, jednakże nigdy nie zostały one poddane poważnej analizie, bo zawsze były a priori odrzucane przez radnego czy też przez Zarząd Dzielnicy bez podjęcia jakiejkolwiek próby dyskusji na ten ważny społecznie temat. Miejsca wskazywane przez nas były dobrze skomunikowane – w podobnej odległości od metra co obecny bazarek, z przystankami autobusowymi w pobliżu, a także z istniejącą obecnie infrastruktura parkingową lub z przestrzenią na dodatkowe miejsca parkingowe, za to w bezpiecznej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Mamy na myśli przede wszystkim lokalizację przy Arenie Ursynów od strony ul. Gandhi lub od ul. Płaskowickiej. Pierwsza z nich jest znacznie korzystniejsza. Wskazywane przez Zarząd Dzielnicy jako przeszkoda w wykorzystaniu tej lokalizacji pod bazarek roszczenia cywilne do tej nieruchomości w naszej opinii nie stanowią problemu dla stworzenia tymczasowego targowiska, o jakie zabiegają kupcy, o czym choćby świadczą zawierane przez UCSiR umowy dotyczące dzierżawy części terenu. Przypominamy, że proponowane były też inne alternatywne rozwiązania: stworzenie mini-bazarków, weekendowego targowiska na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy, czy stworzenie miejskiego targowiska z prawdziwego zdarzenia, np. w modelu PPP we współpracy ze środowiskiem ursynowskich kupców.
  • Po trzecie planowana lokalizacja bazarku przy ul. Polaka stworzyła poważny konflikt społeczny, który nie został rozwiązany na przestrzeni lat, a opinia mieszkańców rejonu ul. Polaka w tej sprawie jest konsekwentnie ignorowana przez władze Miasta. Mieszkańcy okolicy ul. Polaka próbowali rozmawiać, czy to z kupcami, czy to z Zarządem Dzielnicy, ale natrafili na problem nie do przejścia – brak woli dialogu po drugiej stronie. Nie doszło do rozmów z uwagi na powiązania polityczne radnego Piotra Karczewskiego. Mieszkańcy wspierani przez liczne organizacje społeczne zostali poniekąd zmuszeni do skorzystania z środków ochrony prawnej (m.in. wnoszenia odwołań od decyzji o warunkach zabudowy), po to by zabiegać o swoje. W ten sposób udało im się doprowadzić do zmiany bardzo niekorzystnej decyzji o warunkach zabudowy dla bazaru wydanej przez Zarząd Dzielnicy w 2016 r., która pozwalała na zbudowanie w centrum dzielnicy wysokiej na 10 m szpetnej hali namiotowej. W naszej opinii powinno dążyć się do likwidacji takiego konfliktu w drodze rozmów i mediacji w zakresie przeniesienia bazarku w miejsce kompromisowe i to powinno stanowić priorytet dla władz m.st. Warszawy. W tej sprawie Zarząd Dzielnicy zupełnie się nie sprawdził, wręcz na każdym etapie udowadniał swój brak bezstronności.
  • Po czwarte mamy poważne obawy, iż sprawa bazarku może przyczynić się do opóźnień przy realizacji budowy POW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) już 30 czerwca 2017 r. wystąpiła do Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego dla obecnej lokalizacji „Bazarku na Dołku”. Do dnia dzisiejszego nie zostało ono wydane, a teren nie został przekazany inwestorowi. Należy pamiętać, iż wydanie 14 września 2017 r. decyzji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) o warunkach zabudowy dla targowiska przy ul. Polaka nie umożliwia jego przeniesienia, bo oprócz tego do zbudowania bazaru i parkingu wymagany jest szereg innych decyzji oraz zawarcie dodatkowych umów, których na dzień dzisiejszy nie ma, a sam proces budowy nowego bazaru (pawilony handlowe, przyłącza kanalizacyjne i energetyczne, pawilony sanitarne, przebudowa zjazdu z drogi publicznej, budowa parkingu, itd.) też będzie trwał. A przecież przy niektórych postępowaniach mogą także pojawić się odwołania, czy skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co nie przyśpieszy sprawy. To pokazuje, że sprawa tego bazaru może spowodować opóźnienia całej budowy POW, bo jak na razie kupcy nie zwolnili nadal zajmowanego przez siebie terenu potrzebnego pod budowę POW, mimo że umowa dzierżawy na ten teren wygasła im z końcem czerwca 2017 r. Jeśli kupcy nie opuszczą tego miejsca dobrowolnie, to może dojść do paraliżu całej tej inwestycji.
  • Po piąte uważamy, iż z uwagi na trwały zarząd ustanowiony dla Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie na działce, na której funkcjonuje obecnie pętla autobusowa NATOLIN PŁN, nie jest możliwe w obecnym stanie prawnym przeznaczenie tej nieruchomości na targowisko. Decyzja o trwałym zarządzie uprawnia do dysponowania tym terenem tylko na cele statutowe ZTM, a zatem na cele komunikacyjne, a nie pod handel. Mogłoby to spowodować urealnienie się zarzutu niegospodarności w gospodarowaniu mieniem komunalnym. Pomijamy fakt, iż tej sprawie towarzyszy taki pośpiech, że ZTM ogłaszając w lipcu konkurs na dzierżawę przedmiotowej nieruchomości na cele handlowe (targowisko), nawet nie przestrzegał postanowień zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie dzierżawy nieruchomości. Na posiedzeniu komisji w dzielnicy Ursynów dniu 27 września 2017 r., na której była omawiana (z udziałem ponad 100 mieszkańców rejonu ul. Polaka i ul. Kulczyńskiego) kwestia zastępczych rozwiązań komunikacyjnych w dzielnicy na czas budowy POW, potwierdzono powyższe sugerując, że być może będzie trzeba najpierw dodatkowo wygasić ww. decyzję o trwałym zarządzie dot. tej nieruchomości, żeby bazarek mógł powstać w tym miejscu. To dodatkowe postępowanie z pewnością nie przyśpieszy procedury przeniesienia bazarku i może spowodować kolejne pytania, dlaczego m.st. Warszawa podejmuje takie działania na rzecz prywatnego przedsięwzięcia, któremu szefuje radny dzielnicy.
  • Po szóste zarówno my, jak i mieszkańcy nie wierzymy w zapewnienia, iż „Bazarek na Dołku” przy ul. Polaka to lokalizacja tymczasowa. W dzisiejszych planach budowy parku nad POW nie przewiduje się odbudowy takiego targowiska, jakim jest „Bazarek na Dołku”, a więc można się domyślać, że zostanie ono przy ul. Polaka na długie lata, nawet jeśli oficjalnie będzie miało status prowizorki. Z informacji przedstawianych nam przez Panią na spotkaniu i przez ZTM wynika, iż potencjalna umowa na dzierżawę terenu pętli zostałby ustanowiona na trzy lata, to przecież należy brać pod uwagę, iż inwestycja ta może nie skończyć się w ciągu najbliższych trzech lat – przy takiej skali przedsięwzięcia należy zawsze liczyć się z opóźnieniami. Już to choćby pokazuje, że nie targowisko może istnieć dłużej niż 3 lata. Po tak długim czasie trudno też będzie przenieść targowisko w inne miejsce, skoro już dziś jest taki problem ze znalezieniem dla niego lokalizacji tymczasowej.
Biorąc powyższe pod uwagę, prosimy o jak na wstępie tego pisma: o odstąpienie od likwidacji pętli NATOLIN PŁN i o przeniesienie „Bazarku na Dołku” w inne miejsce. Stowarzyszenie Otwarty Ursynów i zapewne także mieszkańcy okolicy ul. Polaka chcą żeby istniał bazarek na Ursynowie. Jednak nie można zgodzić się na tolerowanie prywaty funkcjonariuszy publicznych, stronniczości i działania na korzyść interesu prywatnego kosztem interesu publicznego. Jest wiele możliwości alternatywnych – choćby te wskazane powyżej – jak można bezproblemowo rozwiązać sprawę dalszego istnienia „Bazarku na Dołku”. Z naszej strony ponownie deklarujemy otwartość na wspieranie dobrych rozwiązań i gotowość do podjęcia dialogu w tej sprawie.
Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić Panią na wizję lokalną w terenie. Proponujemy 60 –minutowy spacer, podczas którego pokażemy Pani, że likwidacja pętli autobusowej i dopuszczenie w tym miejscu prywatnego bazaru to niedobre rozwiązanie. Mogłaby to być okazja do zapoznania się naszymi propozycjami lokalizacyjnymi dla targowiska i do spotkania z mieszkańcami oraz środowiskiem kupców.
Licząc na przyjęcie przez Panią zaproszenia oraz na zaangażowanie się w sprawę ujętą w piśmie, pozostajemy z wyrazami szacunku,
(-) Piotr Skubiszewski 
Przewodniczący
(-) Paweł Lenarczyk
Wiceprzewodniczący
Do wiadomości:
  • Wojewoda Mazowiecki
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie
  • Rada Dzielnicy Ursynów za pośrednictwem Przewodniczącego Michała Matejki
  • Rada m.st. Warszawy za pośrednictwem Przewodniczącej Ewy Doroty Grupińskiej-Malinowskiej
  • Zarząd Dzielnicy Ursynów za pośrednictwem Burmistrza Roberta Kempy
  • Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
  • Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie
  • Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa
Link:
http://otwartyursynow.pl/nowa-lokalizacja-dla-bazarku-na-dolku/

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Wezwanie do usunięcie naruszenia prawa ws. dzierżawy pętli Natolin PŁN

Warszawa dnia 18 sierpnia 2017 r.
Stowarzyszenie „Obywatelski Komitet
Obrony Terenów Zielonych
pomiędzy ul. Benedykta Polaka
a Al. Komisji Edukacji Narodowej”



Zarząd Transportu Miejskiego
ul. Żelazna 61
tel. 22 459 42 98
fax: 22 459 42 43



Wezwanie do usunięcie naruszenia prawa ws. dzierżawy nieruchomości (działka nr 7/6 z obrębu 1-10-27 w dzielnicy Ursynów)


Wzywamy Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) do usunięcia naruszenia prawa polegającego na przeznaczeniu działki nr 7/6 z obrębu 1-10-27 w dzielnicy Ursynów do wydzierżawienia.

Zarząd Transportu Miejskiego  dysponuje przedmiotową nieruchomością na podstawie decyzji nr 2/GK/WO/2016 Prezydenta m.st. Warszawy o ustanowieniu trwałego zarządu na rzecz ZTM z dnia 29 stycznia 2016 r. Zgodnie z tą decyzją trwały zarząd został ustanowiony na cele statutowe ZTM, a do takich celów nie zalicza się zaspokojenia potrzeb handlu na wolnym powietrzu (targowisko). Z decyzji o trwałym zarządzie wynika także, iż ZTM będzie korzystał z nieruchomości na cel publiczny, a nie komercyjny. Trudno uznać prywatne przedsięwzięcie, jakim jest komercyjne targowisko, jako cel publiczny.

piątek, 4 sierpnia 2017

Walka o pętlę przy Polaka - spotkanie z sąsiadami

W ostatnich dniach stowarzyszenie Otwarty Ursynów oraz Komitet Obrony Terenów Zielonych zintensyfikowali działania w obronie pętli autobusowej ZTM przy ul. Płaskowickiej oraz terenów zielonych między ul. Polaka a al. KEN. W czwartkowym spotkaniu otwartym wzięło udział ok. 150 mieszkańców. W mijającym tygodniu przedstawiciele obu stowarzyszeń spotkali się także z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską oraz dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie Wiesławem Witkiem. 
4 sierpnia wzięliśmy udział w spotkaniu z Panią Renatą Kaznowską Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy oraz Panem Zdzisławem Witkiem Dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Na spotkaniu przedstawiliśmy negatywne stanowisko mieszkańców Polaka i Kulczyńskiego w sprawie likwidacji pętli autobusowej Natolin PŁN oraz zrelacjonowaliśmy przebieg spotkania z mieszkańcami, które odbyło się 3 lipca, w którym wzięło udział ponad 150 osób.  Likwidacja pętli pogorszy jakość obsługi komunikacyjnej mieszkańców i spotęguje jeszcze bardziej negatywne konsekwencje budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. 

czwartek, 3 sierpnia 2017

Pismo do Prezydenta Warszawy - odpowiedź na pismo burmistrza Kempy (PO)

Warszawa, dnia 3 sierpnia 2017 r.
Stowarzyszenie „Obywatelski Komitet
Obrony Terenów Zielonych
pomiędzy ul. B. Polaka a al. KEN”
Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Miasta st. Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa

Szanowna Pani Prezydent,

postanowiliśmy napisać do Pani ten list w związku z pismem p. Roberta Kempy Burmistrza Dzielnicy Ursynów z dnia 21 lipca 2017 r., które skierował do stowarzyszenia „Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. B. Polaka a al. KEN” oraz stowarzyszenia Otwarty Ursynów w związku z naszym apelem wystosowanym do Pani dnia 3 lipca 2017 r. „o pilne podjęcie mediacji między stronami sporu w sprawie przeniesienia «Bazarku na Dołku» do tymczasowej lokalizacji i o podjęcie próby polubownego rozwiązania tego konfliktu”.

poniedziałek, 3 lipca 2017

Apel do Prezydenta Warszawy o mediacje

Stowarzyszenie Otwarty Ursynów
Stowarzyszenie Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy  ul. Polaka a Al. KEN
                                                                           

                                                                                                                                     Warszawa, 03.07.2017 r.
                                                                                        


Sz. Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
pl. Bankowy 3/5, pok. 129
00 - 950 Warszawa


Apelujemy do Pani o pilne podjęcie mediacji między stronami sporu w sprawie przeniesienia Bazarku na Dołku do tymczasowej lokalizacji i o podjęcie próby polubownego rozwiązania tego konfliktu. W naszej opinii przeniesienie Bazarku na Dołku pod bloki przy ul. Polaka jest niewłaściwym rozwiązaniem, któremu sprzeciwiają się  mieszkańcy, a także swój sprzeciw wyrazili  radni w stanowisku  przyjętym w 2014 r. Niepokoi nas fakt, iż ta sprawa wciąż jest nie  rozwiązana, mimo iż  konieczność znalezienia nowej lokalizacji dla Bazarku na Dołku w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy była powszechnie znana od 2013 r.

czwartek, 1 czerwca 2017

Petycja w sprawie utworzenia parku wzdłuż al. KEN

Park między al. KEN a ul. Polaka

PaniHanna Gronkiewicz-WaltzPrezydent m.st. Warszawy
Petycjaw sprawieutworzenia parku wzdłuż al. KEN
Zwracamy się do Pani o poparcie naszej inicjatywy rewitalizacji terenu wzdłuż Alei Komisji Edukacji Narodowej przy budynkach przy ul. Polaka, polegającej na stworzeniu parku miejskiego.

czwartek, 25 maja 2017

Nieprawdy Pana Karczewskiego

Nieprawda I: Piotr Karczewski twierdzi, że żadna inna lokalizacja dla bazarku niż okolica ul. Polaka nie jest  możliwa, w tym lokalizacja pomiędzy Areną Ursynów a ul. Gandhi, z uwagi na roszczenia do terenu.
Fakty: W maju 2016 r. zostały wydane warunki zabudowy dla pasażu handlowego u zbiegu ulic Płaskowickiej i Pileckiego. Roszczenie do terenu nie jest problemem do podpisania czasowej umowy dzierżawy, o czym świadczą podpisywane umowy przez UCSiR na dzierżawę terenów objętych takimi roszczeniami przy ul. Gandhi (przy Arenie Ursynów). Zatem twierdzenie, iż inna lokalizacja niż ul. Polaka jest niemożliwa, jest nieprawdziwe.

czwartek, 20 kwietnia 2017

Oświadczenie - radni uniemożliwili nam zabranie głosu na sesji

OŚWIADCZENIE

18 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Rady Dzielnicy Ursynów, na którym radni głosowali nad uchwałą stwierdzającą wygaszenie mandatu radnego Piotra Karczewskiego w związku z ewentualnym naruszeniem przepisów antykorupcyjnych. Do podjęcia takiej uchwały wezwał Radę Dzielnicy Ursynów Wojewoda Mazowiecki.

W sesji wzięło udział kilkanaście osób reprezentujących mieszkańców  ul. B. Polaka. Mimo iż omówienie przedmiotowego punktu porządku obrad przypadło na późne godziny wieczorne (około godziny 22-23), część mieszkańców została do końca sesji, licząc na to, że będą mogli przedstawić swoje zastrzeżenia wobec działalności radnego P. Karczewskiego. Niestety, radni rządzącej Ursynowem koalicji nie dopuścili mieszkańców do głosu. Zablokowano wszelką dyskusję w tej sprawie. W imieniu mieszkańców ul. B. Polaka mogła zabrać głos tylko jedna osoba.

czwartek, 6 kwietnia 2017

Nieprawdziwe informacje Piotra Karczewskiego

Zamieszczamy oświadczenie Obywatelskiego Komitetu Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. B. Polaka a al. KEN” dot. nieprawdziwych informacji przedstawionych przez radnego Piotra Karczewskiego.

Piotr Karczewski – radny i prezes stowarzyszenia kupców prowadzącego działalność gospodarczą - w materiałach prasowych, ulotkach, przedstawia jakoby „Kupcy porozumieli się z mieszkańcami ul. Polaka. Właśnie dlatego przesuwamy się w miejsce pętli”. Jest to nieprawda.

wtorek, 31 stycznia 2017

Pismo Obywatelskiego Komitetu Obrony Terenów Zielonych do Wojewody Mazowieckiego ws. radnego Piotra Karczewskiego

Pan
Zdzisław Sipiera
Wojewoda Mazowiecki
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa


Szanowny Panie Wojewodo,

w imieniu mieszkańców ulic B. Polaka, al. KEN i St. Kulczyńskiego, mieszczących się na warszawskim Ursynowie, pragniemy Pana poinformować, ale też prosić o pilną interwencję, w sprawie narastającego od przeszło dwóch lat konfliktu pomiędzy lokalną społecznością a Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Konflikt dotyczy pomysłu p. Piotra Karczewskiego - radnego PO i zarazem właściciela lokalnego targowiska, zwanego „Bazarkiem na Dołku” - przeniesienia tegoż targowiska, w związku z budową Południowej Obwodnicy S2, z jego dotychczasowej lokalizacji przy ul. F. Płaskowickiej na ul. B. Polaka, bezpośrednio pod bloki mieszkańców. 

wtorek, 17 stycznia 2017

Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pisze do Dyrektora Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa

Warszawa, 17 stycznia 2017 r.

Stowarzyszenie zwykłe
„Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy
ul. Benedykta Polaka a al. KEN”

Pan Arkadiusz Kuranowski
Dyrektor
Urząd m. st. Warszawy
Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa



Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z działaniami podejmowanymi przez Stowarzyszenie Kupców i Inwestorów Giełdy „Na Dołku” na rzecz przeniesienia „Bazarku na Dołku” na pętlę autobusową na Ursynowie przy skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i Al. Komisji Edukacji Narodowej, przedstawiamy swoje stanowisko w tej sprawie.

Jako mieszkańcy ul. B. Polaka od początku wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tej lokalizacji dla „Bazarku na Dołku”. Uważamy, że przeniesienie  targowiska w to miejsce w dużym stopniu przyczyni się m.in. do pogorszenia jakości  życia i bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych bloków; do degradacji środowiska przyrodniczego; do pogorszenie się bezpieczeństwa; do oszpecenia estetyki okolicy; do paraliżu komunikacyjnego oraz parkingowego na całym osiedlu, ponieważ nie jest możliwe zaprojektowanie odpowiednich wjazdów i wyjazdów bez dewastacji terenu, a klienci potencjalnego targowiska będą zmuszeni korzystać z osiedlowych miejsc parkingowych, których w tym obszarze już i tak brakuje. Ponadto będziemy narażeni na zwiększenie emisji hałasu i zanieczyszczenia. Jako mieszkańcy tej okolicy Ursynowa będziemy ponosić największe niedogodności związane z budową drogi ekspresowej S2, gdyż będzie ona budowana w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Przeniesienie bazarku w to miejsce dodatkowo spotęguje te uciążliwości. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż Al. KEN jest reprezentacyjną arterią Ursynowa, dlatego też chcielibyśmy, aby okolice tej alei zostały zagospodarowane w sposób podnoszący ogólny standard życia mieszkańców tej okolicy, a nie w sposób przyczyniający się do degradacji okolicy.

W sprawie naszego stanowiska na usytuowanie targowiska na pętli autobusowej wielokrotnie i różne sposoby apelowaliśmy do Urzędu Miasta st. Warszawy, jak i Dzielnicy Ursynów, oraz do Stowarzyszenia Kupców, przedstawiając naszą opinię i jednocześnie zwracając się z prośbą o podjęcie skutecznych działań, mających na celu znalezienie innej, nie budzącej tylu kontrowersji oraz negatywnych emocji lokalizacji dla „Bazarku na Dołku”. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie w końcu usłyszany.
W związku z powyższym zwracamy się również do Pana z prośbą i zarazem gorącym apelem o uwzględnienie przy podejmowaniu ew. decyzji w sprawie lokalizacji „Bazarku na Dołku” w miejscu obecnej pętli autobusowej przy ul. Płaskowickiej sytuacji i stanowiska mieszkańców ulic Polaka i Kulczyńskiego.

W piśmie tym jedynie sygnalizujemy niektóre problemy związane z ew. lokalizacją targowiska w miejscu obecnej pętli autobusowej przy ul. Plaskowickiej, które chcielibyśmy przedstawić Panu szerzej i wyczerpująco – jeśli to możliwe – w bezpośrednim spotkaniu. Prosimy o takie spotkanie, ponieważ jest to dla nas, mieszkańców, sprawa wielkiej wagi.

Iwona Wesołowska
Stowarzyszenie zwykłe
„Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy

ul. Benedykta Polaka a al. KEN”

Warszawa, 17 stycznia 2017 r.

Stowarzyszenie zwykłe
„Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy
ul. Benedykta Polaka a al. KEN”


Pan Wiesław Witek
Dyrektor
Zarządu Transportu Miejskiego
m.st. Warszawy

Szanowny Panie Dyrektorze, 
W związku z działaniami podejmowanymi przez Stowarzyszenie Kupców i Inwestorów Giełdy „Na Dołku” na rzecz przeniesienia „Bazarku na Dołku” na pętlę autobusową na Ursynowie przy skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i Al. Komisji Edukacji Narodowej, zwracamy się prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy Zarząd Transportu Miejskiego planuje likwidację lub przeniesienie tej pętli do innego miejsca w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy?

Jako mieszkańcy ul. B. Polaka od początku wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tej lokalizacji dla „Bazarku na Dołku”. Uważamy, że przeniesienie  targowiska w to miejsce w dużym stopniu przyczyni się m.in. do pogorszenia jakości  życia i bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych bloków; do degradacji środowiska przyrodniczego; do pogorszenia się bezpieczeństwa; do oszpecenia estetyki okolicy; do paraliżu komunikacyjnego oraz parkingowego na całym osiedlu, ponieważ nie jest możliwe zaprojektowanie odpowiednich wjazdów i wyjazdów bez dewastacji terenu, a klienci potencjalnego targowiska będą zmuszeni korzystać z osiedlowych miejsc parkingowych, których w tym obszarze już i tak brakuje. Ponadto będziemy narażeni na zwiększenie emisji hałasu i zanieczyszczenia. Jako mieszkańcy tej okolicy Ursynowa będziemy ponosić największe niedogodności związane z budową drogi ekspresowej S2, gdyż będzie ona budowana w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Przeniesienie bazarku w to miejsce dodatkowo spotęguje te uciążliwości. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż Al. KEN jest reprezentacyjną arterią Ursynowa, dlatego też chcielibyśmy, aby okolice tej alei zostały zagospodarowane w sposób podnoszący ogólny standard życia mieszkańców tej okolicy, a nie w sposób przyczyniający się do degradacji okolicy.

W sprawie naszego stanowiska na usytuowanie targowiska na pętli autobusowej wielokrotnie i różne sposoby apelowaliśmy do Urzędu Miasta st. Warszawy, jak i Dzielnicy Ursynów, oraz do Stowarzyszenia Kupców, przedstawiając naszą opinię i jednocześnie zwracając się z prośbą o podjęcie skutecznych działań, mających na celu znalezienie innej, nie budzącej tylu kontrowersji oraz negatywnych emocji lokalizacji dla „Bazarku na Dołku”. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie w końcu usłyszany.
W związku z powyższym zwracamy się również do Pana z prośbą i zarazem gorącym apelem o uwzględnienie przy podejmowaniu ew. decyzji w sprawie lokalizacji „Bazarku na Dołku” w miejscu obecnej pętli autobusowej przy ul. Płaskowickiej sytuacji i stanowiska mieszkańców ulic Polaka i Kulczyńskiego.

W piśmie tym jedynie sygnalizujemy niektóre problemy związane z ew. lokalizacją targowiska w miejscu obecnej pętli autobusowej przy ul. Plaskowickiej, które chcielibyśmy przedstawić Panu szerzej i wyczerpująco – jeśli to możliwe – w bezpośrednim spotkaniu. Prosimy o takie spotkanie, ponieważ jest to dla nas, mieszkańców, sprawa wielkiej wagi.

Iwona Wesołowska
Stowarzyszenie zwykłe
„Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy
ul. Benedykta Polaka a al. KEN”

Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pisze do ZDM w sprawie bazarku przy Polaka

Warszawa, 17 stycznia 2017 r.

Stowarzyszenie zwykłe
„Obywatelski Komitet Obrony
Terenów Zielonych pomiędzy

Pan Łukasz Puchalski
Dyrektor
Zarządu Dróg Miejskich
m.st. Warszawy


Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z działaniami podejmowanymi przez Stowarzyszenie Kupców i Inwestorów Giełdy „Na Dołku” na rzecz przeniesienia „Bazarku na Dołku” na pętlę autobusową na Ursynowie przy skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i Al. Komisji Edukacji Narodowej, zwracamy się prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy Zarząd Dróg Miejskich planuje dodatkowe dojazdy oraz zmiany komunikacyjne w obszarze ww. skrzyżowania i pętli autobusowej w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy?